1960

Někde se začít musí, a tak naše kalendárium začínáme tímto kulatým datem, kdy česky i slovensky vychází Jefremovova Mlhovina v Andromedě, na podzim téhož roku vysílaná slovenským rozhlasem.

Dále vychází Planeta Eden a Sezam od S. Lema a Einsteinův mozek J. Nesvadby.

1961

Vychází kniha J. Nesvadby Tarzanova smrt (MF) a Čestmíra Vejdělka Návrat z ráje (MF). Nové možnosti SF prezentuje vydání Lemovy Invaze z Aldebaranu. Vedle toho se na Slovensku objevuje asi vůbec první v Československu vydaná antologie SF povídek Stalo sa zajtra (ML). Antologie obsahuje i západní povídky (R. Bradbury, M. Leinster). Na začátek slušný rozjezd, jen aby nám to vydrželo.

1962 Rok Labyrintu

Tání se projevuje i v přístupu k SF. Čtrnáctideník VTM se zapojuje do Mezinárodní soutěže mládežnických časopisů o nejlepší SF, v čs. části poroty zasedali např. Adolf Hoffmeister, Josef Nesvadba, Čestmír Vejdělek a Josef Škvorecký. Skupina účastníků soutěže, mezi nimiž najdeme Václava Kajdoše, Jaroslava Šavrdu, Josefa Koenigsmarka, ale i Josefa Pecinovského, spolu s porotou představuje prakticky veškeré tehdejší scifisty.

A. Hoffmeister sestavuje reprezentativní antologii Labyrint, poprvé se čs. čtenář může seznámit s moderní západní SF, a hned s tím lepším. Tato kniha se na dlouhá léta stala nedostižnou metou SF snažení.

Vychází kniha J. Nesvadby Výprava opačným směrem.

1963

Režisér Jindřich Polák dokončil film na motivy S. Lema Ikarie XB1.

1964

L. Souček vydává knihu Cesta slepých ptáků I (další díly 67, 68), později byla zdramatizována a uvedena v podobě fiktivní reportáže v rozhlase.

1965

V časopisu Radar (3-5/65) vychází povídka A. E. van Vogta "Jako bájný Fénix" (znovu v Květech 23-24/71 a Ikarii jako "Obluda"). Povídka v obou vydáních upoutala a stala se námětem komentářů a úvah překračujících rámec SF.

Vychází kniha Jeana Hougrona Znamení psa. V době vydání propadla, později, přestože byla autorem míněna jako jinotajná parodie, se stala fanoušky nesmírně ceněným příkladem space opery.

V kinech byl uveden film Pavla Hübla Ztracená tvář, natočený na motivy povídky Josefa Nesvadby.

1966

Režisér Václav Vorlíček natočil film Kdo chce zabít Jesii?

1967

T. Korbař sestavil a vydal první sbírku moderních hororů Tichá hrůza.

Vl. Svoboda sestavil a v SNDK vydal Tunel do pozítří, SF antologii, která se nejvíc přiblížila Labyrintu.

V Moskvě vychází první antologie čs. SF pod názvem "Kak ja byl velikánom".

Ve VTM (17-26) Václav Kajdoš publikuje serii sloupků o západní SF "Výhledy a autoři".

1968

V ABC (šéfred. V. Toman) proběhla soutěž o SF povídku. Zřejmě i kvůli věkovému omezení účastníků však neznamenala žádný přínos.

V posledním ročníku Pionýrských novin vychází na pokračování disneyovský komiks na verneovské motivy Kapitán Nemo. Tamtéž poprvé vychází román Alexandra Loma Noční orel, o jehož autorovi nikdo netušil, že jde o Čecha žijícího v Sovětském svazu.

1969

V srpnu vzniká Klub Julese Vernea (jeho zakladatelé, mezi nimi Egon Čierny, tehdy ještě netušili, že zakládají SF klub).

Režisér Oldřich Lipský natočil film Zabil jsem Einsteina, pánové.