Historie fandomu v datech - 1.dekáda 21. století PDF Tisk Email
Historie fandomu v datech
Napsal uživatel Administrator   

2000

29.-30. ledna proběhl tradiční Pragocon v Praze. Záhadologové si mohli vyslechnout přednášky jako "Astrologie a duše" V.Janouška nebo povídání o největších záhadách roku 1999 V.Mátla, přednášela i např. F.Vrbenská: "Vizionáři ve fantastické literatuře", byli vyhlášeni vítězové soutěží "O cenu barda Marigolda" (vítězné povídky vyšly u příležitosti conu ve sborníku "Alter ego") nebo "O mimozemšťana roku".

3.-5. března probíhal v Brně Čarocon 2000. Program: nejrůznější hry, přednášky, výstava obrazů, video.

11.3. hostil Broumov již druhý Festival Fantazie - Opatcon. J.Kantůrek přednášel o Zeměploše, F.Vrbenská o čarodějnictví, V.Pravda o fandomu a P.Čáslava o japonském fenoménu manga a anime.

14.-16. dubna se uskutečnila Jarní porada SFK v Březové nad Svitavou a pod vedením J.Vašáta byla ve znamení legislativní inventury (snaha o pořádek ve stanovách, statutech cen apod.).

5.-8. května se Avalcon v Chotěboři rozprostřel do šíře několika paralelních conů, jako např. Star Trek con, Star Wars con, Svět záhad nebo Starý dobrý pecky (repríza osvědčených starších přednášek).

26.5. byla v rámci internetového denníku Neviditelný pes zprovozněna sci-fi rubrika Sarden pod šéfredaktorstvím Petra "Pagiho" Holana.

3.-4.6. se uskutečnila porada slovenských SF klubů - Vartacon na hvězdárně v Banské Bystrici. Po jednání zde proběhlo i První mezinárodní otevřené mistrovství Slovenska v pojídání párků (10 minut jakýmkoli stylem).

23.-25. června Parcon v Šumperku navázal na tradici z roku 1993. V několika výlohách na hlavní třídě byly vystaveny artefakty a publikace prezentující Parcon a celé fandomové hnutí, con zahájila velkolepá fantasy show. Pořadatelům se podařilo přilákat Josefa Nesvadbu, Jaroslava Zýku, Jardu Veise, Libora Dvořáka, Romana Lipčíka, z Polska přijeli Andrzej Sapkowski a Ewa Białołecka.

3-9.7. se Tatracon vrátil do Čingova. Došlo i na turistiku, vaření guláše a zájezd spojený s výletem ze Štrbského plesa na pleso Popradské.

5.8. rozhodli zástupci evropského fandomu, že ze dvou kandidátů zvítězila Chotěboř a Eurocon 2002 se uskuteční tam. Úsilí Vaška Pravdy a jeho klubu Avalon bylo tedy korunováno úspěchem.

18.-20. srpna byl už šestý Bohemiacon v Ústí nad Labem. Zahraničním hostem byla Suzan Schwartzová, jediná autorka v týmu píšícím seriál Perry Rhodan, obrazy vystavoval Jiří Lhota.

15.-17.9. proběhl v Bratislavě Istrocon - podruhé od svého znovuvzkříšení a podesáté celkem. Tentokráte v nových reprezentativních prostorách SÚZA a s nadstandardními hosty jako je herec Ted Raimi, spisovatel Mike Resnick a domácí kosmonaut plk. Ivan Bella.

30.9. byl v Praze ComiCZcon, který byl ve znamení obrody vydávání i fandomu comicsu u nás.

6.-8.10. se konal v Kolíně 2. Festival Fantazie - RAUKOn, převážně tématicky zaměřen na Fandom, Star Wars a Japonsko.

20.-22.10. se uskutečnila Podzimní porada SF klubů v ubytovně s příhodným názvem Pohoda v Březové nad Svitavou. Přijaty byly statuty cen "Mlok za zásluhy", "Ludvík" za zásluhy a "Parconu".

21.-22.10. proběhl také První samostatný Star Trek con (PSST). Jak už název napovídá, tématem byl Star Trek a hosty Silva Talpová a Bohdan Tůma (dabéři seriálu ST Voyager).

18.11. se v tradičních prostorách NTM v Praze koná Minicon. O. Neff přednášel o vývoji tuzemské SF za poslední dekádu, D.Krejčová o dracích z pohledu veterináře, V.Ríša o ruské SF a pracovníci Orientálního ústavu AV o mytologických zvířatech v Asii.

8.-10.12. vrcholí SF rok v Brně na Draconu. Účastníci dostali zdarma nulté číslo měsíčníku Ramax, poprvé con hostil vyhlášení cen Ikaros. Premiéru zde měl sborník filkových písní "Draconské vánoce" a Nalim Lidochaz křtí "Gulistánský samizdat" shrnující jeho přednášky o Conanovi.

2001

27.-28.1. zahájil rok jubilejní 5. ročník Pragoconu. Program se dělil na Sci-fi blok a Futurologický kongres. Významnou část 900 zúčastněných fanoušků tvořili hráči her, ctitelé mangy a příznivci Star Treku a Babylonu 5.

30.1. zahájil Klub J.Verna první z pravidelných Komponovaných večerů určených i pro SF veřejnost. Přednášku měli O.Neff (Alkohol v díle Julese Verna) a J. Kantůrek (RUM ze všech možných hledisek).

17. 3. hostil Broumov další Opatcon. Na programu byly přednášky o manze, gore hororu, seriálu Hvězdná brána či čarodějnictví.

2.-4.4. pořádá Polský institut v Praze a Národní knihovna ČR Dny polské fantastiky (ku příležitosti 80. narozenin S.Lema). Sympozia se zúčastnili např. M.Parowski, L.Keller, M.Orasmus, z tuzemska pak P.Weigel, F.Novotný nebo O.Herec.

6.-8.4. byla Jarní porada SF klubů v Březové. Projednáno úspěšné zaregistrování ochranné známky Parcon a vznik www stránek Čs. Fandomu.

25. 4. byly ukončeny nominace SF veřejnosti v rámci akce "Pojmenujte planetku po osobnosti české sci-fi". Finální hlasování z pěti nominovaných se uskutečnilo na Avalconu a slavnostní vyhlášení jména planetky (potvrzeného Mezinárodní astronomickou unií) následovalo na Bohemiaconu.

27.-29.4. se konal KraAcon v Košicích - křtili se zde tři fantastické slovenské knihy (Krutohlav 2000, Víťazný Krutohlav a teoretická práce O.Herce a M.Ferka), a tři byly i divadelní představení. Con vyvrcholil opulentní barbarskou party pro účastníky.

4.-7.5. tj. celé čtyři dny trval Avalcon: hlavní téma Čarodějnice. Dále programové bloky jako Star Wars con, Star Trek con, Fantastická fakta, demopárty Fiasko, Starý dobrý pecky. Navíc vyhlášení výsledků několika literárních soutěží. 120 přednášek, 485 účastníků. V hlasování o jméno osobnosti české SF, jejíž jméno ponese nově objevená planetka zvítězil z pěti kandidátů J.M.Troska.

18.-20.5. byl Vartacon na hvězdárně Vartovka nad Banskou Bystricí, spojený s poradou slovenských SF klubů. Věcné jednání bylo doplněno vařením guláše a soutěží v pojídání banánů.

4.-8. července probíhal v Praze Parcon, zahraniční hosté: Andrzej Sapkowski, Ewa Białołecka, Jacek Inglot. Vrcholem bylo pratchettovské představení hry Stráže, stráže! provedeným kočovnou divadelní společností Richarda Klíčníka. Už 2.7. měla v galerii Mladá fronta vernisáž doprovodná výstava Fantastika v obrazech (M.Zhouf, T.Rotrekl, J.P.Krásný, M.Fibiger, K.Zeman, P.Jašek, J.Šouflová, J.Štěpánek, P.Willert, V.Stejskal a M.Pilcerová).

6.-12.8. se fanové rekreují v Čingově na Tatraconu. Tato SF dovolená byla přesunuta na srpen, aby nekolidovala s Parconem a proběhla v poklidném duchu. Součástí conu byl výlet na Spišský hrad a promítání filmu Blade Runner v kinosále ve Spišské Nové Vsi.

31.8 - 2.9. se Bohemiacon tentokráte přesunul do prostor Domu kultury chemiků. Originálním bodem programu byla projekce klasických českých animovaných filmů zaměřených na fantastiku (J.Švankmajer, Z.Bárta, J.Trnka, V.Mergl - ten měl navíc v rámci conu besedu).

14.-16.9. potvrzuje bratislavský Istrocon svůj návrat na výsluní. Kromě několika zástupců maďarské SF, byl hlavním zahraničním hostem Harry Harrison (s manželkou). Kvůli teroristickému útoku na USA se omluvil zámořský host Stephen Austin (Babylon 5). Křest tří domácích knih, vyhlášení cen Istron a množství zajímavých filmových projekcí.

29.-30.9. byl v Praze První samostatný Star Trek con v roce 2001, jehož vrcholem byla Star Trek Late Night Show – hudební vystoupení s písněmi inspirovanými nejen tímto seriálem.

4.10. vzniklo občanské sdružení Liga podpory neofanů.

19.-21.10. probíhal v Kolíně třetí (a poslední) RAUKOn. Přednášky u dávných kulturách, či o kultovních filmech a seriálech a tradiční Star Wars program.

10.11. byl Minicon v NTM v Praze. O.Neff přednášel o teroristech, docent J.Rak o alternativní minulosti a J.Mostecký popisoval výpravu do oblasti Tassili.

7.-9.12. se uskutečnil Dracon v Brně, tentokráte nikoli v Santonu, ale v hotelu Božetěchova. Skromnější, leč originálně vyzdobené prostory a komornější program ve dvou sálech. Proběhlo předání dvou literárních cen: Ikaros a Pohár Edieho Krígla.

2002

16.-17.2. tisíc sto padesát návštěvníků měl Pragocon s programovými bloky: Sci-fi, futurologický kongres, RPG, Japonsko a manga, výtvarný workshop, Star Trek, Star Wars, Mage Knight - celkem okolo sto dvaceti pořadů. Dosavadní rekord tohoto prvního velkého conu SF sezóny.

15.-17.3. Opatcon v Broumově, tentokrát tématicky zaměřený na Afriku. V tomto bloku měli přednášku: Lenka Černá, Marian Koreček a Františka Vrbenská. Součástí programu bylo vyhlášení literární soutěže Troll.

12.-14.4. Jarní porada v Březové byla ve znamení blížícího se Euroconu - seznámení s přípravami, nominace kandidátů na Ceny Evropského fandomu. Na pořádání Parconu v roce 2003 kandidovala Chotěboř.

15.5. vychází Pevnost - měsíčník o fantasy, mystice a historii. Plně barevný magazín zaměřený nejen na literaturu, ale i na film, hudbu, šerm či hry.

20.6. vernisáž výstavy o Čs. fandomu v prostorách Klementina v Praze. Výstava nesla název Fantazie a literatura a o její přípravu se zasloužili Františka Vrbenská a Pavel Weigel. Spolupořadateli výstavy jsou vedle Národní knihovny ČR také Obec spisovatelů - Syndikát autorů fantastiky, Obec překladatelů, Československý Fandom a Společnost Stanislava Lema.

3.-7.7. evropský fandom dorazil do České republiky. Eurocon - Parcon - Avalcon v Chotěboři: 13 programových linii, okolo 1 300 účastníků (včetně zahraničních), pratchettovské divadlo Muži ve zbrani, VIP party. Čestní hosté: George R. R. Martin, Robert Holdstock, Andrzej Sapkowski a Jim Burns. Hosté: Rafal Ziemkiewicz, William King, Myra Çakan, Isobelle Carmody, Philippe Coriat, Klaus N. Frick, Ernst Vlcek, Ondřej Neff a Martina Pilcerová. Poprvé byla v rámci CKČ udělena cena Skokan pro nejlepšího debutanta.

11.7. proběhla autogramiáda G.R.R.Martina v knihkupectví Krakatit.

5.-11.8. jubilejní 15.Tatracon byl opět v Čingově. Oddychový program byl kromě tradiční turistiky zpestřen sportem: pétanquem a bowlingem. Talentovaný autor SF povídek Jožo Girovský skončil v nemocnici se zlomenou nohou.

31.8. Bohemiacon byl naplánován jako jednodenní, což se vzhledem k následkům povodní ukázalo jako prozíravé. Komorní program se skládal s filmových projekcí a několika přednášek měl např. E.Čierny nebo J.Velinský.

13.-15.9. Istrocon dosáhl historického rekordu - 1 400 účastníků. Čestnými hosty byli: herec Michael Sheard (admirál Ozzel v Star Wars) a výtvarník John F. Howe (známé jsou jeho ilustrace děl J.R.R.Tolkiena). Několik paralelních programů včetně mangy, promítání filmu Zaklínač, ohnivé show nebo oddechové čajovny, vyvrcholilo vyhlášením vítězů cen Istron.

16.11. Minicon na téma "Konflikty zítřka", přednášeli Ondřej Neff, Jan Vaněk jr., Miroslav Žamboch a Vl. Smetáček. Vyhlášeni vítězové literárních soutěží O Železnou rukavici lorda Trollslayera a O Cenu Jima Dollara.

6.-8.12. LastMinuteCon se úlohy náhradníka za neuskutečněný Dracon zhostil velmi dobře. Hotel Brno poskytl zázemí, dva salónky a přilehlý velký sál. Z účinkujících namátkou: Františka Vrbenská, Jan Kantůrek, Ondrej Herec, Jan Šimůnek a vrcholem byl Nalim Lidochaz s novou přednáškou Conan sportovec. Díky pořadatelství Conan society to nebyl zdaleka jediný pořad věnovaný tomuto hrdinovi.

27.-29. 12. Avalcon Speciál - v netradičním termínu a s programem jako výběrem nejlepších pořadů z Euroconu. Komorní atmosféra, beseda o zeměplošském divadle, beseda s O.Neffem, F.Vrbenskou a V.Semerádem, projekce, vyhlášení anticeny Koniáš za nejhorší překlad knihy fantastického žánru.

2003

22.-23.2. Pragocon obsahoval tradiční i nové programové bloky jako SF a futurologický kongres, Meč & magie, Babylon 5 maraton, Harry Potter, Japonsko - manga a další.

7.-9.3. byl Opatcon v Broumově zaměřený mj. na země jihovýchodní Asie, konkrétně Vietnam a Koreu.

11.-13.4. se uskutečnila Jarní prorada SF klubů v Šumperku, součástí byla diskuse o anonymitě v CKČ a o conech, proběhlo hlasovaní o fandomových cenách Mlok a Ludvík. Neúspěšný kandidát na Ludvíka SFK Avalon poté ohlásil své vystoupení z Čs. Fandomu. Po jednání ještě proběhl FernetCup - fandomový turnaj v košíkové.

1.-4.5. měl v Nymburku svou premiéru Taurcon zaměřený na fantasy, historii a mytologii, takže kromě přednášek, besed či workshopu zde proběhlo i divadelní představení nebo škola šermu. U příležitosti conu vyšel sborník povídek ze soutěže O nejlepší fantasy.

8.5. se díky Star Trek fan klubu CZ Kontinuum uskutečnilo v Praze setkání s Ethanem Phillipsem (představitelem Neelixe v seriálu Stra Trek: Voyager). Jako host vystoupila i Chase Masterson (Leeta ze Star Trek: Deep Space 9).

16.-18.5. měla Porada slovenských SF klubů 10. výročí. Opět byla spojena s Vartaconem, takže v programu bylo i SF bingo a soutěž v pojídání jamů. Ustanovena fandomová cena Drak.

26.5. měl v pražském knihkupectví Krakatit autogramiádu polský spisovatel Andrzej Pilipuk, autor populárních povídek o Jakubu Vandrovcovi, následná beseda se uskutečnila v MKS.

5.6. měl Teodor Rotrekl vernisáž obrazů v Galerii Krakatit u příležitosti svého životního jubilea.

2.-6.7. probíhal Parcon - Avalcon v Choteboři. I když navazoval na úspěchy Euroconu, rozsahem byl skromnější. Kromě Parconu - Avalconu (jubilejního 10.) se zde uskutečnily tři další doprovodné akce - Filmový Festival Fantazie, GameWorld a Literární festival Vysočina. Čestnými hosty byli: Kir Bulyčov, Garry Kilworth, Robin Atkin Downes, Philippe Coriat, William King, Ondřej Neff, Jaroslav Velinský a Františka Vrbenská. Na conu přibyly samostatné programové linie věnované seriálům Xena a Hvězdná brána.

4.-10.8. Tatracon se vrátil do hotelu Relax. Oddychový program zahrnoval vaření guláše, výlet Prielomom Hornádu nebo bowling.

12.-15.9. Bratislavský Istrocon měl jako hlavního hosta Craiga Parkera (představitele Haldira v Pánovi prstenů). Kromě besed a přednášek zde byl křest prvního do slovenštiny přeloženého dílu Plochozeme Terryho Pratchetta, knihy Alexandry Pavelkové: Zlomená přísaha, Ďura Červenáka: Černokněžník - Vládce a CD Aleše Brichty: Anděl posledního soudu a Alvaréz Peréz: Thanatophobia. Vyhlášeni byli vítězové cen Istron, Raketa a Poháru Eddieho Krígla.

10.-12.10. se konala Podzimní porada v Jalovci. Diskuse o Fandomu a jeho směřování, zvláště zaměřená na CKČ a Parcony. Nepřijat kandidát na pořádání Parconu 2005 (Chotěboř), další hlasování na Jarní poradě. Zpestřením programu byla soutěž v lukostřelbě.

24.-26.10. Avalcon Speciál byl ve znamení výběru toho nejlepšího z Festivalu Fantazie.

15.11. Minicon v NTM, přednášky: O.Neff: Pravda o pekle, Z.Šámal: Média a jejich budoucnost, L.Křížek: Tapisérie z Bayeux a další. Ukázky z chystaného českého hororového filmu Choking Hazard, vyhlášení literárních cen O Železnou rukavici lorda Trollslayera a O Cenu Jima Dollara.

5.-7.12. se uskutečnil v Brně Fénixcon. Přednášky F.Vrbenské, O.Neffa, F.Novotného, Nalima Lidochaze (spojená s maňáskovou hrou o Conanovi) a dalších, workshop, althing Conan society, vyhlášení vítězů ceny Ikaros.

 

Zdeněk Rampas, Jan Vaněk, jr. (Kdo je kdo v české a slovenské science fiction, Kdo je kdo a Nová vlna 1994), doplnil Marvin