TriCon 2010 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Aleš Koval   
Středa, 10 Prosinec 2008 21:57

Někdy v polovině 80.let vznikla myšlenka spáchat společnou akci ostravského a katowického klubu. A proč ne v Těšíně a proč ne na mostě přátelství. Těch nápadů, některých značně recesistických, bylo mnoho, ale nějak všechny vyšuměly do podvědomí. Ne do ztracena.

To by jinak totiž nemohlo dojít k tomu, aby v říjnu roku 2007 na klubové akci BILCON ostravského klubu v Malenovicích padl nápad uspořádat společnou akci klubů, obohacenou o účast Slováků, kteří jsou,nota bene, stále členy čs.fandomu. Vzhledem k tomu, že tam byli i Poláci, domnívám se, že celá tehdejší diskuse byla narafičena tak, aby se někteří "dinousauři" reaktivovali a aby slíbili účast na realizaci takové akce. Což se stalo. Jenomže, jim to všem nebylo dost, a začali něco breptat o Euroconu. Druzí je okřikovali, že si ho nárokuje Irsko, ale ta pochybnost zůstala. A stala se jistotou po moskevském Euroconu, kde bylo  uspořádání EUROCONu - TRICONu 2010 svěřeno Katowicím, Ostravě a Slovensku(to je pořád ještě v jednání, kdo, ale asi Aĺakša a Fantázia). Tricon proto, že se jedná o místo, které má asi nejblíže všem třem hranicím. Také proto, že bychom chtěli, aby celá akce byla věnována nejenom Evropě, ale i konfrontaci české, slovenské a polské S-F, navíc ještě v kontexu s Evropou.Není to jednoduchá záležitost, když nic jiného, proto, že by se měla odehrávat ve dvou státech najednou. Je pravda, že existuje Cieszyn a Český Těšín, ale historie praví, že to bylo původně jedno město, které, navíc, patřilo rakouské monarchii, než o ně docela hanebně(i když to je věc názoru) přišla. A tak by se celý program měl. pokud možno odehrávat na obou březích řeky Olzy, či Olše, lingvisté si mohou vybrat, co jim bude znít lépe. Navíc v době, kdy Těšín slaví 1200 let svého založení!!!!

Znamená to spoustu práce, které si nakonec nikdo ze zúčatněných nevšimne, protože on tam přece není proto, aby si všímal, on se chce bavit.  Ale pro mě je to, jsem zřejmě staromilec, pokus ještě jednou zažít ty "staré časy" v tom dobrém slova smyslu. Kdy se lidé baví a baví se o S-F a Fantasy a mají spolu dobrou vůli.

Aleš Koval